computer
Programowanie Mikroprocesory Mikrokontrolery Last.fm Programowanie Mikroprocesory Mikrokontrolery Facebook Twitter

Valid XHTML 1.0 Transitional

Poprawny CSS!

Programowanie mikrokontrolerów


mikrokontrolery24.pl

Czujnik zbliżenowy CNY70

Czujnik zbliżeniowy można zbudować w oparciu o układ CNY70. Jest to moduł transoptora w sklepach internetowych dostępny za 3,40 pln. Przykładowa aplikacja wykorzystująca ten układ przedstawiona została na rysunku poniżej. Jest to sześciokanałowy moduł czujnika zbliżeniowego wyposażony w układ z pętlą histerezy w celu eliminacji drgań na granicy zadziałania czujników CNY70. Moduł wyposażony został również w sygnalizację zbliżeniową LED.

Budowa moduły czujnika zblizeniowego przedstawiona zotała na poniższym rysunku.

Czujnik zbudowany jest z diody emitującej światło i fototranzystora. Poniżej pokazano zasadę działania czujnika.

Poniżej przedstawiono propozycję układu czujnika zbliżeniowego.

Zasada działania takiego układu jest dosyć prosta. Jest to moduł transoptora otwartego. Dioda emitująca promieniowanie o określonej długości fali oświetla zbliżający się przedmiot. Promieniowanie emitowane przez diodę odbija się od niego i w zależności od odległości od obiektu emitowana wiązka odbitego światła w większej lub mniejszej porcji trafia do fototranzystora. Fototranzystor w zależności od ilości promieniowania odbitego od obiektu jakie do niego trafi zatyka się lub odtyka. Wartość napięcia pomiędzy kolektorem a emiterem fototranzystora pozwala nam określić czy czujnik zbliża się do jakiegoś obiektu.

Wartości elementów należy tak dobrać aby nie przekraczać maksymalnych dopuszczalnych prądów fotoelementów zawartych w module. Wartości te znajdziemy w dokumentacji datasheet producenta układu lub tutaj i tutaj.


09-lip-2024 19:45:51 CEST
by Pioter
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć, treści oraz jej fragmentów bez zgody autora jest zabronione.
© mikroprocesory.info.pl@gmail.com 2013.